Якого щастя ви прагнете

K17_2012_08_ECSummerCourse

відредагований запис прямої трансляції публічного виступу Й.С.Г’ялва Кармапи XVII Тхає Дордже, який він зробив з нагоди Міжнародного дня щастя ООН в 2015 році

Любі друзі!

Що ми насправді знаємо про щастя? З погляду буддизму всі живі істоти, разом з тваринами, прагнуть щастя. В нас є підсвідомий інстинкт прагнути щастя – навіть якщо в багатьох з нас немає чіткого уявлення, чим воно є або як його знайти.

З буддійської точки зору існують два види щастя: Емоційне Щастя та Позачасове Щастя. Емоційне Щастя можна описати як спробу знайти порятунок від холоду або пошук заробітку, посади чи статусу. Хоча з цим «світським» видом щастя немає нічого поганого, якщо ми міркуватиме про це, ми зрозуміємо, що всі ці приклади за своєю природою є тимчасовими. Емоційне Щастя не триває довго. Отже, пошук Позачасового Щастя стає чимось дуже важливим.

Позачасове Щастя

Позачасове Щастя можна отримати через розуміння притаманих нам якостей, таких як співчуття, любляча доброта та розвиток мудрості щодо нашої власної природи. Коли ми розмірковуємо над природою такого типу щастя, ми знаходимо щось незмінне, постійне – а отже, й варте пошуку.

Може статися, що ми важко сприймаємо ідею «Позачасового Щастя». Бо ми, врешті-решт, дуже міцно прив’язані до Емоційного Щастя та отримуємо від нього щоденні нагороди. Позачасове Щастя може видаватися дуже шляхетним, навіть чудовим, але чи можливо його побачити та досягти в повсякденному житті? Насправді можливо.

Щастя в сім’ї

Моя покійна бабуся, матір мого батька, вела дуже просте життя. Але те, як вона прожила своє життя, назавжди залишиться зі мною як, можливо, мій найкращий особистий приклад Позачасового Щастя. Не маючи ніяких особливих обов’язків, які можна було би назвати «дивовижними» чи «гідними уваги», вона просто була матір’ю та проявляла люблячу доброту та інші основні людські якості. Я був свідком того, що хто б не наближався до неї, в яких би ситуаціях вона не опинялся, її ставлення до життя залишалось незмінним. Кого б вона не зустрічала, вона ставилась до людини по-материнські – з добротою й турботою. Це можна було побачити в ній і почути в її словах, які були надзвичайно теплі та ніжні. Звісно ж, всі ці якості були породжені її власною свідомістю.

Як Кармапа, я, звичайно, веду життя духовного практика, але я так багато чого дізнався з того, як вона тримала себе у житті та як вона ставилася до життя. Ці спогади для мене є надвзичайно дорогоцінним, бо вони допомагають мені пам’ятати, що Позачасове Щастя є видимим та присутнім у кожному з нас. Щастя, якого ми прагнемо, вже знаходиться тут. Отже, цей приклад завжди допомагає мені, від нього в мене завжди з’являється усмішка на обличчі та в серці.

Будда та Щастя

Я впевнений, що в кожного з вас є подібний досвід, спогади. З буддійської точки зору кажуть, що потенціал, насіння та якість істинного щастя, або Просвітлення, завжди знаходяться в центрі кожної живої істоти.

Таким чином, важливо не вважати Позачасове Щастя чимось далеким або недосяжним, чимось таким, що можна святкувати в окремих випадках, а решту року відкладати на полицю. Натомість, Позачасове Щастя – це щось таке, в що ми включені, в чьому ми можемо брати участь, яким би життям ми ни жили, які б умови ми не мали. Але спочатку ми мусимо помітити це.

Користь від перших кроків до отримання Позачасового Щастя міститься у самому слові «позачасовий». З буддійської точки зору переваги є шляхетними, гідними та доброчесними з самого початку. Вони є шляхетними, гідними та доброчесними на середині шляху. І вони є шляхетними, гідними та доброчесними також і в кінці – не тільки в цьому житті, не тільки колись пізніше, але до самого кінця, допоки ми не втілимо повний підйом, повну реалізацію до Позачасового Щастя.

З буддійської точки зору найкращим прикладом цього незмінного щастя буде ніхто інший, як сам Будда. Будда означает «Просвітленна істота» – повністю пробуджена істота. Якщо ми поміркуємо над тим, як він прагнув, а потім і досяг Позачасового Щастя, ми побачимо, що ми сьогодні робимо теж саме: обмірковуємо та вивчаємо причини та умови щастя.

Іспит з Щастя

Єдине, як ми можемо по-справжньому вивчити щастя – це подивитися вглиб себе: на те, як ми існуємо, як тримаємось у житті, на нашу повсякденну поведінку та звичаї. Якщо ми так робимо, це допомагає нам краще розуміти самих себе. А якщо ми більше розуміємо себе, ми більше розуміємо й інших.

Всі з нас мають основні якості, щоби досягти щастя, ми всі розділяємо цей потенціал – просто тому, що ми всі маємо свідомість. Ми всі маємо однакове бажання та прагнення,  шукаючи щастя.

Якщо подивитися на історію життя Будди, стає ясно, що він міг мати й насправді мав все, що можна тільки забажати в світському житті. Але, коли він вивчив це, то зміг побачити, що – якими би приємними або задовільними не були почуття або ситуації, які він переживав – всі вони були тимчасовими. Він побачив, що досягнення досвіду такого типу, який ми називаємо Емоційним Щастям, не було абсолютною ціллю чи пріоритетом. Відповідно, він залишив це життя у пошуках того, що є постійним, того, що не змінюється. Це і є тим, що практикують учні шляху Будди: практикою Позачасового Щастя.

Отже, чи повинні ми так раптово змінювати те, як ми живемо, щоби досягти щастя? Чи нам треба зрікатися та відмовлятися від речей в нашому житті? В нас можуть природно виникнути подібні запитання та сумніви. Я би сказав, що все залежить від ставлення – як ми хочемо прожити своє життя. Все залежить від наших пріоритетів, від абсолютної цілі. Якщо нашим пріоритетом є прагнення Позачасового Щастя, перше, що ми повинні зробити – це поміркувати.

П’ять хвилин на день

Корисно розмірковувати кожного дня над тим, чого саме ми прагнемо, які умови ми накопичували і які методи використовували. Не буде ніякої шкоди, якщо ми витрачатимемо на це трохи часу з нашого щоденного розпорядку. Можна розпочати всього лише з п’яти хвилин на день – це небагато – і сама практика не повинна містити інтенсивні методи або суворі процедури. Все, що ми повинні зробити, це сісти чи стати в місці, де ми почуваємось зручно, спокійно та мирно.

Тоді просто медитуйте та розмірковуйте у спокойному стані ума та тіла. Поміркуйте про останні 24 години – ні про що інше – поміркуйте саме про те, що відбулося. Робіть це в неемоційний спосіб, без оцінок та суджень. В цих діях є багато користі. Ви зрозумієте більше про себе, про різні цікаві сторони свого життя. Це не тільки допоможе вашій пам’яті, допоможе отримати ясність, але це може насправді допомогти зрозуміти себе та істинну природу щастя.

Я заохочую вас усіх спробувати це. Я слідую цій практиці так, як можу, і вона безсумнівно приносить багато користі. Це допомагає мені зрозуміти, де саме я знаходжуся, що я пережив у минулому, і за допомогою цього мені також легше зрозуміти, що може статися, побачити можливості. Таким чином, ця проста практика може допомогти нам розуміти минуле, теперішнє та майбутнє. Ми почуваємось впевненими та отримуємо інтуїтивне розуміння щастя.

Я сподіваюсь, це корисно всім вам. Я пропоную мої прагнення та молитви, щоби ми всі змогли досягти Позачасового Щастя. Я молюсь, щоби ми всі отримали ясність і щоби ми всі знайшли умови цінувати зв’язки, які в нас є. Я молюсь, щоби ми поліпшували умови для реалізації того потенціалу, який маємо, зв’язку, який ми всі поділяємо – родинного, дружнього зв’язку. І я молюсь, щоби від цього зростало не лише Емоційне, але й Позачасове Щастя у нашому світі.