Лама Оле Нідал
Лама Оле Нідал (народився 1941 року) є західним майстром медитації тибетського буддизму, належить до лінії Карма Каґ'ю. На прохання свого вчителя Кармапи XVI, Ранґджунґа Ріґпе Дордже, заснував понад 700 центрів медитації для мирян по всьому світі.
До 2019 року Лама Оле багато подорожував світом, проводив лекції та курси медитацій.Нині він здебільшого перебуває в «Європа-Ценрті», підтримуючи тісний зв'язок із учнями й ученицями по всьому світі.
Молодість
Лама Оле Нідал народився 19 березня 1941 року в Копенгагені в родині вчителів. Вивчав філософію, англійську та німецьку філологію в Данії, США та Німеччині.
Вивчення та практика буддизму
1968 року він одружився з Ханною Нідал. Молодята вирушили у весільну подорож до Непалу. Під час цієї подорожі вони зустрілися з майстром медитації та главою лінії Карма Каґ'ю Кармапою XVI. Захопившись вченням тибетського буддизму, вони стали його учнями. Від 1969 до 1972 року Ханна та Оле інтенсивно навчалися та практикували під керівництвом Кармапи.
Кармапа передав їм найвищі вчення про природу ума, Махамудру. Сьогодні Лама Оле передає їх своїм учням, спираючись на власний досвід медитації. Він використовує коментарі чотирьох майстрів Великої Печаті: Тілопи (988-1069), Лами Шанга (1122-1193), Кармапи III (1284-1339) та Кармапи XVI (1924-1981). 1972 року на прохання Кармапи XVI, Аянґ Ринпоче дав Ханні і Ламі Оле практику Пхови — медитацію, що дозволяє людині свідомо проходити процес вмирання, а також допомагати іншим під час смерті. Лама Оле проводив курси медитації до 2013 року, навчаючи цій практиці тисячі людей по всьому світу.
Ханна і Лама Оле також отримали багато посвят і повчань від багатьох тибетських буддистських майстрів, як-от Лопен Цечу Ринпоче, Шамар Ринпоче, Калу Ринпоче, Його Святість Далай-лама, Ділґо Кх’єнце Ринпоче, Ґ’ялцаб Ринпоче, Урґ’єн Бокар Ринпоче, Шераб Ринпоче, Ґ’ялтрул Ринпоче та ін.
Розвиток буддизму в Європі й Америці
Завдяки багатству наших демократичних суспільств насичений спосіб життя зі Східного Тибету поступово поширюється на Захід. Це працює ідеально, коли йдеться про спрямування людського розвитку до свободи. Навчаючи можливості довіряти собі, ми даруємо світу унікальний подарунок. Він поєднує в собі найвищий погляд — кожна людина є буддою за своєю природою і що все навколо є Чистою країною — з критичним знаннями про відносні питання, як-от важливі світоглядні, соціальні чи політичні концепції, які існують у цьому світі.
Освіта формує наш ум. Без науки, без внутрішнього багатства, кожна криза, через яку ми проходимо, стає передусім кризою наших цінностей. Метою нашого життя є дещо більше, ніж просто виживання; це також набагато більше, ніж підтримання життя нашого фізичного тіла. Нашою метою є розвиток свідомості. Тому освіта повинна не тільки зосереджуватися на інформації про зовнішнє багатство світу, але й допомагати у свідомому розвитку, щоб молодь могла дбати про такі цінності, як мудрість і співчуття на користь всього суспільства.
Лама Оле Нідал
Від 1973 року Лама Оле Нідал і Ханна почали організовувати лекції тибетських вчителів по всій Європі, а пізніше в Північній і Південній Америці та Австралії. У 1974 і 1975 роках Кармапа XVI приїхав до Європи на їхнє запрошення. Він відвідав Англію, Шотландію, Данію, Норвегію, Швецію, Нідерланди, Німеччину та Францію. 1976 року він також подорожував до Північної Америки, а 1977 року знову відвідав Європу. Кармапа благословив усі центри, засновані Ламою Оле Нідалом; він читав там публічні лекції та проводив церемонію Чорної Корони. Лама Оле також співпрацював з Лопеном Цечу Ринпоче та Шамаром Ринпоче, організовуючи зустрічі з ними по всій Європі та даючи спільні повчання. Зрештою він запросив багатьох інших майстрів медитації на Захід. Поміж них Джамґон Конґтрул Ринпоче, Ґ’ялцаб Ринпоче, Беру Ченце Ринпоче, Калу Ринпоче, Топґа Ринпоче, Тенґа Ринпоче, Бокар Ринпоче, Трунґпа Ринпоче та Аянґ Ринпоче. Співпраця з багатьма тибетськими вчителями медитації стала можливою завдяки усним і письмовим перекладам Ханни Нідал з тибетської на англійську.
Від 1974 року — першого візиту Кармапи XVI до Європи та Америки — центри Діамантового шляху стрімко розвиваються по всьому світі. Від 1976 року вони вже діяли в усіх країнах Західної Європи та Північної Америки, а лама Оле Нідал почав навчати в Центральній і Східній Європі, яка тоді була комуністичною. Перша лекція Лами Оле в Україні відбулася 1991 року. Відтоді Лама регулярно приїздив до України з лекціями; невдовзі центри Діамантового Шляху також були засновані в усіх наших великих містах. Він також відвідав Чехословаччину, Угорщину, Румунію та Болгарію. Сьогодні в Україні працює 7 центрів медитації лінії Каґ'ю.
Співпраця з 16-м і 17-м Кармапами
Від першої зустрічі з Кармапою XVI 1968 року до його смерті 1981 року Лама Оле Нідал тісно співпрацював із ним. На прохання Кармапи він представляв школу Карма Каґ'ю по всьому світі, передаючи вчення Будди й створюючи світські центри тибетського буддизму. Він кілька разів запрошував Кармапу до Європи та Північної Америки. 1981 року, коли Кармапа XVI помер, Лама Оле був присутній на його церемонії кремації в Румтеку з кількома учнями. 1986 року Лама Оле подорожував до Тибету з невеликою групою друзів й учнів, щоб відвідати місця, пов’язані з традицією Каґ'ю та особою Кармапи. Ця подорож була задокументована у фільмі «Таємна подорож до Східного Тибету». Сьогодні Лама Оле Нідал співпрацює та підтримує діяльність Кармапи XVII Тхає Дордже, втілення, визнаного 1986 року Шамаром Ринпоче та Лопеном Цечу Ринпоче.
2000 року Кармапа XVII вперше приїхав до Європи на запрошення лами Оле Нідала. Тоді 17-річного Кармапу зустріли 6000 учнів у Дюссельдорфі. Кармапа Тхає Дордже давав посвяти та читав багато лекцій. Відтоді він багато разів відвідував центри, засновані Ламою Оле в Європі. Він читав лекції, давав посвячення і благословляв учнів. Під час його останнього візиту в 2019 році до «Європa-Центру» в Імменштадті (Німеччина) його супроводжували дружина Санджумла Ринчен Джанґcом і син Туґсей.