Лама Оле Нідал

Лама Оле Нідал (народився в 1941 році) є західним майстром медитації тибетського буддизму, належить до лінії Карма Каґ'ю. На прохання свого вчителя, Кармапи XVI, Ранґджунґа Ріґпе Дордже, заснував понад 700 центрів медитації для мирян по всьому світу. Він подорожує світом, читаючи лекції та курси медитації.

Молодість

Лама Оле Нідал народився 19 березня 1941 року в Копенгагені в родині вчителів. Вивчав філософію, англійську та німецьку філологію в Данії, США та Німеччині.

Вивчення та практика буддизму

1968 року він одружився з Ханною Нідал. Молодята вирушили у весільну подорож до Непалу. Під час цієї подорожі вони зустрілися з майстром медитації та главою лінії Карма Каґ'ю, Кармапою XVI. Захопившись вченням тибетського буддизму, вони стали його учнями. З 1969 по 1972 рік Ханна та Оле інтенсивно навчалися та практикували під керівництвом Кармапи.

Кармапа передав їм найвищі вчення про природу ума, Махамудру. Сьогодні Лама Оле передає їх своїм учням, спираючись на власний досвід медитації. Він використовує коментарі чотирьох майстрів Великої Печаті: Тілопи (988-1069), Лами Шанга (1122-1193), Кармапи III (1284-1339) та Кармапи XVI (1924-1981). 1972 року, на прохання Кармапи XVI, Аянґ Ринпоче дав Ханні і Ламі Оле практику Пхови — медитацію, що дозволяє людині свідомо проходити процес вмирання, а також допомагати іншим під час смерті. Лама Оле проводив курси медитації до 2013 року, навчаючи цій практиці тисячі людей по всьому світу.

Ханна і Лама Оле також отримали багато посвят і повчань від багатьох тибетських буддистських майстрів, таких як Лопен Цечу Ринпоче, Шамар Ринпоче, Калу Ринпоче, Його Святість Далай-лама, Ділґо Кх’єнце Ринпоче, Ґ’ялцаб Ринпоче, Урґ’єн Бокар Ринпоче, Шераб Ринпоче, Ґ’ялтрул Ринпоче та ін.

Розвиток буддизму в Європі та Америці

Завдяки багатству наших демократичних суспільств насичений спосіб життя зі Східного Тибету поступово поширюється на Захід. Це працює ідеально, коли йдеться про спрямування людського розвитку до свободи. Навчаючи можливості довіряти собі, ми даруємо світу унікальний подарунок. Він поєднує в собі найвищий погляд — що кожна людина є буддою за своєю природою і що все навколо є Чистою країною — з критичним знанням стосовно відносних питань, таких як важливі світоглядні, соціальні чи політичні концепції, які існують у цьому світі.

Освіта формує наш ум. Без науки, без внутрішнього багатства, кожна криза, через яку ми проходимо, стає передусім кризою наших цінностей. Метою нашого життя є дещо більше, ніж просто виживання; це також набагато більше, ніж підтримання життя нашого фізичного тіла. Нашою метою є розвиток свідомості. Тому освіта повинна не тільки зосереджуватися на інформації про зовнішнє багатство світу, але й допомагати у свідомому розвитку, щоб молоді люди могли дбати про такі цінності, як мудрість і співчуття на благо всього суспільства.

Лама Оле Нідал

Від 1973 року Лама Оле Нідал і Ханна почали організовувати лекції тибетських вчителів по всій Європі, а пізніше в Північній і Південній Америці та Австралії. У 1974 і 1975 роках Кармапа XVI приїхав до Європи на їхнє запрошення. Він відвідав Англію, Шотландію, Данію, Норвегію, Швецію, Нідерланди, Німеччину та Францію. У 1976 році він також подорожував до Північної Америки, а 1977 року знову відвідав Європу. Кармапа благословив усі центри, засновані Ламою Оле Нідалом; він читав там публічні лекції та проводив церемонію Чорної Корони. Лама Оле також співпрацював з Лопеном Цечу Ринпоче та Шамаром Ринпоче, організовуючи зустрічі з ними по всій Європі та даючи спільні повчання. Зрештою він запросив багатьох інших майстрів медитації на Захід. Серед них Джамґон Конґтрул Ринпоче, Ґ’ялцаб Ринпоче, Беру Ченце Ринпоче, Калу Ринпоче, Топґа Ринпоче, Тенґа Ринпоче, Бокар Ринпоче, Трунґпа Ринпоче та Аянґ Ринпоче. Співпраця з багатьма тибетськими вчителями медитації стала можливою завдяки усним і письмовим перекладам Ханни Нідал з тибетської на англійську.

Від 1974 року — першого візиту Кармапи XVI до Європи та Америки — центри Діамантового шляху стрімко розвиваються по всьому світу. Від 1976 році вони вже діяли в усіх країнах Західної Європи та Північної Америки, а лама Оле Нідал почав навчати в Центральній і Східній Європі, яка тоді була комуністичною. Перша лекція Лами Оле в Україні відбулася в 1991 році. Відтоді Лама регулярно приїздить до України з лекціями; невдовзі центри Діамантового Шляху також були засновані в усіх наших великих містах. Він також відвідав Чехословаччину, Угорщину, Румунію та Болгарію. Сьогодні в Україні працює 10 центрів медитації лінії Каґ'ю.

Співпраця з 16-м і 17-м Кармапами

Від першої зустрічі з Кармапою XVI 1968 року до його смерті 1981 року Лама Оле Нідал тісно співпрацював із ним. На прохання Кармапи він представляв школу Карма Каґ'ю по всьому світу, передаючи вчення Будди і створюючи світські центри тибетського буддизму. Він кілька разів запрошував Кармапу до Європи та Північної Америки. У 1981 році, коли Кармапа XVI помер, Лама Оле був присутній на його церемонії кремації в Румтеку з кількома учнями. 1986 року Лама Оле подорожував до Тибету з невеликою групою друзів і учнів, щоб відвідати місця, пов’язані з традицією Каґ'ю та особою Кармапи. Ця подорож була задокументована у фільмі «Таємна подорож до Східного Тибету». Сьогодні Лама Оле Нідал співпрацює та підтримує діяльність Кармапи XVII Тхає Дордже, втілення, визнаного 1986 року Шамаром Ринпоче та Лопеном Цечу Ринпоче.

2000 року Кармапа XVII вперше приїхав до Європи на запрошення лами Оле Нідала. Тоді 17-річного Кармапу зустріли 6000 учнів у Дюссельдорфі. Кармапа Тхає Дордже давав посвяти та читав багато лекцій. Відтоді він багато разів відвідував центри, засновані Ламою Оле в Європі. Він читав лекції, давав посвячення і благословляв учнів. Під час його останнього візиту в 2019 році до Європа-центра в Імменштадті (Німеччина) його супроводжували дружина Санджумла Рінчен Джанґcом і син Туґсей.

Будівництво ступ

Ступи є відмінною рисою буддійської культури і будуються з часів історичного Будди. Вони представляють його ум, а їхні елементи символізують різні аспекти буддійського шляху. Завдяки ступам активується силове поле будд, що приносить користь усім істотам. Найвідоміша буддійська ступа знаходиться в Сваямбху, Непал. Лама Оле багато років співпрацював з Лопеном Цечу Ринпоче –- авторитетом у сфері їхнього будівництва. Результатом цієї співпраці стало будівництво та урочисте відкриття вісімнадцяти ступ в Європі. Шістнадцять із них були побудовані в Іспанії, Австрії, Росії, Швейцарії та Польщі ще за життя Ринпоче. Ще три — у Мексиці, Данії та Греції — були створені за його вказівками й урочисто відкриті після його смерті. Найбільш виразним прикладом такої споруди є найбільша в Європі ступа Просвітлення заввишки 33 метри на узбережжі Андалузії в Беналмадені, Іспанія. Після смерті Цечу Ринпоче цю роботу продовжив Лама Оле Нідал. Він запросив до неї Шераба Ґ'ялцена Ринпоче, завдяки якому були засновані інші ступи: в Бечке в Угорщині, Зальцбурзі в Австрії, Теновіце в Чехії та деяких місцях Сибіру. У Польщі, в ретритному центрі в Кухарах під Варшавою, є дві ступи — менша називається Ступою Просвітлення, а більша — Ступою Див.

Книги та публікації

Лама Оле Нідал є автором багатьох книг, що наближають читача до історії буддизму, а також до його філософії та практик. «Відкриття Діамантового шляху» та «Верхи на тигрі» — це захопливі історії про роки навчання Ханни та Лами Оле в Індії у найвидатніших майстрів медитації, а також про розвиток буддизму Діамантового шляху в Європі та обох Америках. Ця історія охоплює 1969-1993 роки: вона описує подорож Нідалів на Схід, вивчення буддизму, навчання під проводом Кармапи XVI та процес приходу передачі лінії Карма Каґ'ю до європейських культурних кіл.
У свою чергу, «Природа речей» — це книга про життя та вчення Будди, а також про застосування буддійських повчань у житті та дотримання набутого завдяки ним досвіду, яким згодом можна ділитися з іншими. «Велика Печать» містить коментар Лами Оле до побажань Махамудри Кармапи III (1284-1339) — поеми, строфи якої пояснюють найвищий погляд на природу ума. Лама Оле представляє найважливіші цінності буддизму сучасною мовою та у близький сучасній людині спосіб. «Чотири основні практики Діамантового шляху», у свою чергу, є детальними поясненнями чотирьох основоположних медитацій, підготовки до практики Махамудри.
У книгах «Будда і любов» і «Про смерть і переродження» Лама Оле пояснює, як буддійський погляд на те, що є, мабуть, двома найпотужнішими сферами явищ, може допомогти нам впевнено дивитися в майбутнє, водночас думати про це та бути справжнім джерелом сили для інших. Усі книги лами Оле Нідала були перекладені з англійської та німецької більшістю європейських мов, а також в’єтнамською, китайською та японською мовами. Вони доступні в багатьох книгарнях і бібліотеках Європи, Америки та Австралії. Лама Оле також є автором незліченних статей та інтерв’ю, опублікованих у популярних газетах, а також у журналах, що видаються центрами Діамантового шляху по всьому світу. В Україні багато статей Лами Оле Нідала можна прочитати в журналі “Буддизм сьогодні”, що видає Релігійний центр.
Лама Оле присутній у соціальних мережах: Facebook, Twitter і Youtube. Там можна переглянути серію коротких лекцій з основ буддизму, інтерв’ю Лами на ТБ та кілька документальних фільмів, знятих під час подорожей Лами з повчаннями.