Кюнзіг Шамар Ринпоче XIV

Кюнзіг Шамар Ринпоче XIV (1952-2014) був представником лінії Шамарп у Карма Каґ'ю, другій за віком існування школі тибетського буддизму. Майстер медитації цієї школи. Засновник мережі медитаційних центрів Bodhi Path.

Народження та молодість

Кюнзіг Шамар Ринпоче Міпам Чокі Лодро народився 27 жовтня 1952 року в королівстві Дерге на сході Тибету. 1956 року Кармапа XVI визнав його наступним втіленням Шамарпи, але лише після того, як 14-й Далай-лама зняв заборону на відкрите визнання наступних втілень цієї лінії, він міг бути зведений на престол. Шамар Ринпоче XIV був інтронізований Кармапою двічі: спочатку в окупованому Тибеті на приватній церемонії, а потім через шість років, вже у вигнанні, на офіційній церемонії. Таким чином Шамарпа XIV був офіційно визнаний другим у духовній ієрархії держателів лінії Каґ'ю.

Освіта

Шамар Ринпоче став учнем Кармапи та супроводжував його у вигнанні до смерті останнього в 1981 році. Кармапа XVI відповідав за освіту молодого Ринпоче — він передав йому всі вчення Каґ'ю безпосередньо, а також подбав про те, щоб він навчався у найвидатніших майстрів медитації того часу: Ділґо Кх’єнце Ринпоче, Н’єнаґ Паво Ринпоче, Калу Ринпоче та багатьох інших. 1982 року Шамар Ринпоче також закінчив курс англійської мови в університеті Берклі в США.

Життя і діяльність

За життя Кармапи XVI Шамар Ринпоче багато подорожував як представник глави лінії Каґ'ю, даючи вчення від його імені та підтримуючи його буддійські проекти. У Непалі він брав участь у реконструкції та урочистому відкритті ступи Карма Раджа Махавіхара, що стоїть поруч зі ступою Сваямбху. Від 1981 року, після смерті Кармапи XVI, Ринпоче продовжив багато проєктів, розпочатих ним. Він завершив будівництво Міжнародного буддійського інституту Кармапи, KIBI (Міжнародний буддійський інститут Кармапи) — сьогодні всесвітньо відомого наукового інституту, який пропонує вивчення буддизму зі ступенем бакалавра. Він також опікувався монастирями лінії, дбаючи про освіту ченців і черниць та наглядаючи за традиційними ритуалами.

Шамар Ринпоче також причетний до публікації багатьох буддійських книг і став покровителем тибетського мистецтва та культури. Завдяки йому, серед іншого, було видано Тенґ'юр, збірку повчань історичного Будди Шак'ямуні з коментарями. Він також опублікував збірки текстів Махамудри індійських і тибетських майстрів. Ці книжки він подарував багатьом монастирям Індії та сусідніх країн.

Від 1980 року Шамар Ринпоче викладав буддійську філософію в Азії та на Заході. 1990 року він заснував міжнародну організацію Bodhi Path з головною європейською штаб-квартирою в Німеччині, в Ренхен-Ульмі. У її рамках було створено багато світських центрів медитації в Європі та Північній Америці. Шамарпа навчав там і проводив курси медитації. Він завжди підкреслював роль учнів-мирян, які вивчають і практикують вчення Будди.

Після смерті Лопена Цечу Шамар Ринпоче взяв на себе духовну відповідальність за будівництво найбільшої ступи в Європі. Завдяки його зусиллям у співпраці з іспанською владою регіону на південному узбережжі Іспанії, в Беналмадені, була побудована ця 33-метрова тибетська буддійська споруда. Шамар Ринпоче урочисто відкрив ступу 2003 року спільно з Ламою Оле Нідалом. Серед запрошених гостей були представники місцевої влади, представники уряду Бутану та королівської родини Бутану, а також сотні учнів Діамантового шляху та Bodhi Path з усього світу.

Шамар Ринпоче також займався освітньою діяльністю. 2002 року він заснував початкову школу в Індії, поблизу Дарджилінга, і середню школу, Інститут Шрі Дівакар у Калімпонгу, забезпечуючи загалом сотні ченців десятирічною освітою.

Продовженням цих проєктів стало будівництво Інституту Шар Мінуб у Катманду, Непал, який забезпечив житлом і буддійською освітою на університетському рівні тисячі ченців. Поблизу від Інституту також був створений спеціальний ретритний центр.

Шамарпа опублікував багато статей і книг, пов’язаних з буддійською практикою (включно з «Шлях пробудження» та «Сім моментів тренування ума»). Як великий мислитель і гуманіст, він також звертався до теми демократії у своїх публікаціях, виявляючи зацікавленість у покращенні якості людського життя. Він був чутливий до соціальних питань. Фонд “Нескінченне співчуття”, який він заснував, продовжує допомагати бідним сім’ям у сільській місцевості Непалу. Він забезпечує ліками, мийними засобами та надає фінансову підтримку тим, хто цього потребує. Він також організовує численні освітні проекти, такі як курси сталого землеробства, лекції про захист тварин або навички співпраці в сільських кооперативах. Цей фонд також сприяє гуманному ставленню до тварин, яких вирощують для отримання м’яса та інших продуктів, щоб їм не доводилося жити і помирати в жорстоких умовах.

Визволення означає позбавлення від незнання. Тварини охоплені ним постійно. Це правда, що люди часто дуже матеріалістичні, але вони можуть здобувати знання та навчатися легше, ніж тварини. Людина наділена кращими здібностями і тому має шанс досягти звільнення. Хоча більший потенціал не означає, що ми як люди перевершуємо тварин, нам слід бути свідомими цього. І вже виходячи з такого розуміння, використовувати своє життя осмислено.

Інтерв'ю з Шамаром Ринпоче в центрі Діамантового шляху в Сан-Франциско

Шамарпа відбудував багато культових споруд і монастирів у Тибеті та доглядав за ними. Він також брав участь у реконструкції традиційної резиденції Шамарів, Янгпачену.

Знайдення Кармапи XVII

Згідно з давньою традицією, Шамарпа XIV знайшов і визнав нинішнє втілення Кармапи — Кармапу XVII Трінлея Тхає Дордже. 1994 року він офіційно був зведений на трон у Міжнародному буддійському інституті Кармапи, KIBI у Нью-Делі. Шамарпа також подбав про освіту наступного втілення Кармапи та отримання ним повної передачі повчань лінії Карма Каґ'ю. 2003 року він призначив Кармапу наступним очільником лінії.

Співпраця з Ханною Нідал і Ламою Оле Нідалом

Шамар Ринпоче тісно співпрацював з Ханною Нідал і Ламою Оле Нідалом. Він неодноразово відвідував створені ними центри. Він читав там лекції і разом з Ламою Оле проводив курси медитації. Ханна Нідал, яка працювала перекладачкою, будуючи міст між Сходом і Заходом, була особливо тісно пов'язана з Шамарпою.
І у США, і в Європі люди вивчають повноцінний буддизм і отримують ґрунтовну буддійську освіту. Отже, ми бачимо, що буддійські вчення призначені для всіх, і такі поняття, як Схід і Захід, більше не мають великого значення.

Шамар Ринпоче

Останні роки життя

В останні роки свого життя Ринпоче дуже часто приїздив до Європи, відвідуючи численні центри буддизму Карма Каґ'ю, в тому числі Дагпо Каґ'ю Лінґ в Дордоні, Франція (головна європейська резиденція Кармапи), Каґ'ю Лінґ в Манчестері, Великобританія (головна резиденція громади Дечен) та Інституту Бофой в Лондоні (Буддійський центр Діамантового шляху). Більшу частину часу він проводив у Ренхен-Ульмі, головному європейському центрі мережі світських центрів Bodhi Path. Там він викладав повчання Будди та проводив курси медитації.

Шамарпа XIV Міпам Чекі Лодро помер від серцевого нападу 11 червня 2014 року в Ренхен-Ульмі, Німеччина.