Ханна Нідал

Ханна Нідал (1946—2007) — майстриня медитації з лінії Карма Каґ'ю. Співзасновниця понад 600 центрів медитації по всьому світу. Перекладачка трактатів із буддійської філософії. Передусім опікувалася налагодженням зв'язків між буддизмом на Сході й Заході — організовувала подорожі тибетських лам і перекладала їхні лекції.

Молодість

Ханна Нідал народилася 17 квітня 1946 року в Копенгагені. Походить із академічної родини. Вивчала данську та французьку філологію в Копенгагенському університеті.

Вивчення буддизму

У 1968 році Ханна вийшла заміж за Оле Нідала. Молодята вирушили у весільну подорож до Непалу. Під час цієї подорожі вони зустрілися з майстром медитації та главою лінії Карма Каґ'ю, Кармапою XVI. Захопившись вченням тибетського буддизму, вони стали його учнями. З 1969 по 1972 рік Ханна і Лама Оле багато навчалися та практикували під керівництвом Кармапи. Він познайомив їх із найвищими повчяннями про природу ума, Махамудрою. У 1972 році на його прохання Аянґ Ринпоче дав Ханні та Ламі Оле практику Пхови — медитацію, яка дозволяє як свідомо проходити процес умирання, а також допомагати іншим людям під час смерті.

Весь розвиток Дхарми (вчення Будди) на Заході має місце завдяки Кармапі. Ми з Оле просто наслідували його приклад.

Ханна Нідал

Буддизм у Європі

Наприкінці 1960-х років, коли Нідали познайомилися з буддизмом, західними мовами було перекладено небагато буддійських текстів, і мало хто серед тибетських учителів розмовляв англійською. Ханна займалася перекладом вчень Будди. Вона перекладала медитаційні тексти Діамантового шляху та Махамудру, а також філософські повчання. На прохання Шістнадцятого Кармапи Лама Оле та Ханна працювали спільно. Лама Оле читав лекції та навчав медитації, а Ханна перекладала тибетську буддійську філософію та лекції традиційних вчителів. Вона розподіляла свій час між поїздками з чоловіком до численних центрів Діамантового шляху та роботою з тибетськими вчителями на Сході. Вона також перекладала лекції Кармапи XVI, Лопена Цечу Ринпоче, Шамара Ринпоче, Сіту Ринпоче, Ґ’ялцаба Ринпоче, Калу Ринпоче, Тенґа Ринпоче, Аянґа Тулку та багатьох інших. Коли вони з чоловіком запросили Кармапу XVI до Європи та Америки, Ханна була особистою помічницею та перекладачкою Кармапи. Після смерті Кармапи XVI вона співпрацювала з Шамаром Ринпоче — другим за значенням ламою лінії Карма Каґ'ю. Вона допомогла Сімнадцятому Кармапі Тхає Дордже залишити Тибет і підтримувала з ним тісні стосунки до кінця свого життя.
Ханна Нідал неодноразового приїздила разом з Ламою Оле Нідалом до України, відвідуючи центри Діамантового шляху, даючи повчання з буддійської філософії та практики.
Буддизм на Заході — явище надзвичайно нове — йому щонайбільше тридцять років. (…) Тому зараз ми повинні ретельно дбати про автентичність нашої передачі. Ми знаходимося в процесі адаптації буддизму до західного мислення, але водночас стараємося зберегти його автентичність.

Ханна Нідал

Освітня та наукова діяльність

990 року Ханна Нідал почала працювати з Міжнародним буддійським інститутом Кармапи, KIBI (Міжнародний буддійський інститут Кармапи) у Нью-Делі. Там вона читала лекції та курси з буддійської філософії та медитації. До сфери її діяльності також належав переклад лекцій лам, які викладають в Інституті Кармапи, участь у багатьох проектах, пов’язаних з перекладом буддійських текстів, і планування візитів найвидатніших учителів лінії Каґ'ю. У співпраці з Манфредом Зеґерсом і Кхенпо Карма Нґедоном Ханна Нідал розпочала роботу над складанням канону буддійської філософії, включаючи тексти Канґ'юр і Тенґ'юр, у бібліотеці Карма Гьон в Іспанії. Тоді вони почали програму курсів тибетської мови. Коли ITAS, Міжнародний інститут тибетських і азіатських досліджень, був заснований там 2003 року з ініціативи Педро Ґомеса, Ханна Нідал підтримала його діяльність. ITAS продовжує пропонувати курси тибетської мови та санскриту англійською мовою на академічному рівні.

Останні роки життя

2006 року у Ханни Нідал був діагностований рак легенів на пізній стадії. Вона померла 1 квітня 2007 року в Копенгагені після кількох місяців важкої хвороби. Про життя та діяльність Ханни Нідал розповідає біографічний фільм «Ханна: нерозказана історія буддизму».