Лопен Цечу Ринпоче

Лопен Цечу Ринпоче (1918-2003) був майстром медитації традиції Каґ'ю і однією з найважливіших постатей тибетського буддизму минулого століття. Він зробив великий внесок у розвиток буддизму як в Азії, так і в Європі. Він був авторитетом у будівництві ступ (буддійських споруд, що символізують Просвітлення) та громадським діячем.

Молодість

Лопен Цечу Ринпоче народився 1918 року в Бутані. У віці семи років він почав свою буддійську освіту в Пунакха Дзонг, головному монастирі Бутану. Коли йому було тринадцять, він поїхав зі своїм учителем Шерабом Дордже Ринпоче, великим йогином із лінії Друкпа Каґ'ю, до Непалу. Там він навчався і медитував під його керівництвом. Вони практикували в суворих умовах у гімалайських печерах, часто розташованих у дуже важкодоступних місцях. У віці дев'ятнадцяти років Цечу Ринпоче вирішив завершити свою формальну освіту.

Тому він повернувся до Бутану, де п’ять років навчався в одному з монастирів, отримавши звання кхенпо. Коли в 1941 році Шістнадцятий Кармапа, якому на той час було 17 років, прибув до Бутану з першим офіційним візитом, щоб дати посвячення та навчання народу та королівській родині, двоє молодих людей були представлені один одному. Їх зблизила дружба. Кармапа також став учителем Цечу Ринпоче і навчив його багатьом вченням лінії Каґ'ю. Їхні стосунки були унікальними, і Шістнадцятий Кармапа дуже довіряв Цечу Ринпоче.

Коли після смерті Кармапи XVI багато високих лам почали пошуки його наступника, Цечу Ринпоче знайшов його.

Після закінчення навчання Цечу Ринпоче повернувся в Непал до свого вчителя Шераба Дордже. Впродовж багатьох ретритів, під керівництвом свого вчителя, він опанував практику медитації.

Нам здається, що коли ми не можемо зробити дещо масштабне, то навіть не варто починати. Позитивні дії завжди мають відповідний ефект, тому кожен повинен робити все можливе і ніколи не нехтувати навіть дрібними позитивними вчинками.

Лопен Цечу Ринпоче

Буддизм в Азії

Після смерті Шераба Дордже 1944 року почався новий етап у житті Ринпоче. Він опікувався п'ятьма монастирями Шераба Дордже та реставрацією найстарішої ступи в світі — Сваямбху. Він першим заснував офіційні буддійські організації та асоціації, які займалися організацією конгресів, запрошенням буддійських учителів і буддистів із сусідніх країн. Багато років він був главою Буддійської Сангхи в усіх непальських Гімалаях і членом асоціації розвитку Лумбіні (Лумбіні є місцем народження історичного Будди). Він також був засновником Центру Дхарми Будди в Катманду. Завдяки його зусиллям тут було збудовано комплекс із кількох будівель, який складався з двоповерхового храму, житлових приміщень для ченців і черниць, гуртожитку для гостей і допоміжної будівлі з канцелярією, кухнею та спільною їдальнею для мешканців монастиря та мирян.

Цечу Ринпоче також брав активну участь у громадській діяльності. Він будував навісні мости для переправи через гірські річки, що полегшило подорожі в деяких місцях від двох днів до кількох годин. Також він засновував дитячі будинки та школи. На той час непальці були переважно неписьменними, не мали національної та соціальної свідомості; вони не проводили переписів, не мали доступу до шкіл. Цечу Ринпоче піклувався про буддійські меншини в Непалі, забезпечуючи їм можливість жити згідно зі своїми традиціями, користуючись тими ж правами та привілеями, що й індуїсти. Через багато років, коли до Непалу почали прибувати біженці з Тибету, він допоміг їм облаштуватися та почати нове життя.

Буддизм в Європі

Ринпоче був одним із найвизначніших вчителів лами Оле Нідала та його дружини Ханни. Впродовж останніх тридцяти років вони багато подорожували разом. Цечу Ринпоче багато разів відвідував центри Діамантового шляху, засновані Ханною Нідал і Ламою Оле Нідалом. Він давав там повчання та незліченні посвяти. Цечу Ринпоче також був авторитетом у галузі будівництва ступ – споруд, що представляють ум Будди, які є характерним елементом буддійської культури.

Він продовжив справу свого вчителя Шераба Дордже, займаючись в Катманду реставрацією найстарішої ступи в світі — Сваямбху. Співпрацюючи з Ламою Оле та Ханною Нідал, він також будував ступи в Європі. Під його духовною опікою та керівництвом було побудовано вісімнадцять ступ. Чотирнадцять із них були засновані ще за життя Цечу Ринпоче, зокрема в Іспанії, Австрії, Німеччині, Росії, Швейцарії та Польщі.

У Польщі в ретритному центрі в Кухарах під Варшавою є дві ступи: менша Ступа Просвітлення і більша Ступа Див. Після смерті Цечу Ринпоче було урочисто відкрито ще чотири ступи, побудовані за його вказівками –- у Мексиці, Данії, Греції та Іспанії. Величезна Ступа Просвітлення в Беналмадені, Іспанія, є перлиною його життя. Її урочисто відкрили після його смерті Лама Оле Нідал і Кюнзіг Шамар Ринпоче.

Лама Цечу Ринпоче відвідав Україну з повчаннями в 1995 році: дав Посвяту Міларепи на горі Чатирдаг у Криму, зустрівся з учнями в Мелітополі та провів 5 днів посвят і пояснень практик на важливі буддійські аспекти в Києві.

Лопен Цечу Ринпоче помер 10 червня 2003 року у віці 85 років.