Кармапа XVII Тхає Дордже

Кармапа XVII Тхає Дордже (народився в 1983 році в Лхасі, Тибет). Чинний глава школи Карма Каґ'ю в цілому світі. Він є духовним опікуном чернечих і мирських традицій тибетського буддизму лінії Карма Каґ'ю.

Дитинство та інтронізація

Кармапа XVII Тхає Дордже народився в Лхасі 1983 року. Його батько є майстром медитації в традиції тибетського буддизму Н’інгма, а мати має знатне походження від короля Гесера Лінга. У 1986 році Тхає Дордже був визнаний 17-м втіленням Кармапи чинним Шамаром Ринпоче, Міпамом Чокі Лодро. Відповідно до традиції, яка сягає XIII століття, Шамарпи відповідають за пошук наступних Кармап і підтвердження їхньої автентичності.

Шамара Ринпоче підтримав у його пошуках близький учень Кармапи XVI та майстер медитації традиції Каґ'ю, Лопен Цечу Ринпоче.1991 року, розглянувши зібрану інформацію, провівши всі традиційні перевірки достовірності реінкарнації та здійснивши особливе медитаційне усамітнення, Шамар Ринпоче публічно оголосив про знаходження 17-го втілення Кармапи. 1994 року, побоюючись репресій з боку Китаю, вся родина Кармапи втекла з окупованого Китаєм Тибету та оселилася в Калімпонгу, Індія. Того ж року Шамар Ринпоче ввів на престол Кармапу XVII Тхає Дордже в Міжнародному буддійському інституті Кармапи (KIBI), Індія. На церемонії були присутні багато відомих і шанованих людей з усього світу. У липні 2004 року Верховний суд Індії оголосив, що Karmapa Charitable Trust, організація, заснована згідно з індійським законодавством Кармапою XVI для догляду за матеріальною власністю школи Каґ'ю, має виключні права на монастир Румтек у Сіккімі.

У травні 2006 року Благодійний фонд Кармапи офіційно визнав Тхає Дордже законним наступником Кармапи XVI Ранґджунґа Ріґпе Дордже та єдиним законним спадкоємцем монастиря Румтек.

Бачення Чорної корони або медитація на неї дає відкритість, що дозволяє учневі очистити найглибші рівні ума та усвідомити його справжню природу. 1944 року Кармапа XVI розпочав паломництва до різних буддійських монастирів, священних місць Тибету.

Освіта

Сімнадцятий Кармапа отримав всебічну освіту під керівництвом Шамара Ринпоче. Він вивчав буддійську філософію та медитацію у високих лам і тибетських учених, таких як ТопҐа Ринпоче, професор Семпа Дордже та Кенпо Чодрак Ринпоче. Тоді ж, завдяки професору Гаррісону Пембертону з Лексінгтонського університету в США, він познайомився з класичною європейською філософією. Великі майстри медитації — Чобґ’є Трінчен Ринпоче, Лудінґ Кенчен Ринпоче та Певар Ринпоче — передали Кармапі XVII посвяти не лише з традиції Карма Каґ'ю, але й з інших шкіл тибетського буддизму. Після завершення формальної освіти Кармапа XVII отримав титул Відх'ядхара, або Володар мудрості, що міститься в Сутрах і Тантрах.

Освіта формує наш ум. Без науки, без внутрішнього багатства, кожна криза, через яку ми проходимо, стає передусім кризою наших цінностей. Метою нашого життя є дещо більше, ніж просто виживання; це також набагато більше, ніж підтримання життя нашого фізичного тіла. Нашою метою є розвиток свідомості. Тому освіта повинна не тільки зосереджуватися на інформації про зовнішнє багатство світу, але й допомагати у свідомому розвитку, щоб молоді люди могли дбати про такі цінності, як мудрість і співчуття на благо всього суспільства.

Кармапа XVII

Відвідини Європи

Від 1999 року Кармапа подорожує, даючи вчення та посвяти, а також благословляючи послідовників тибетського буддизму. 2000 року спільно з Лопеном Цечу Ринпоче він вперше приїхав до Європи. У Дюссельдорфі його вітали 6000 учнів із центрів по всьому світу, заснованих Ламою Оле Нідалом на прохання Кармапи XVI. Відтоді, на запрошення Лами Оле Нідала, Кармапа XVII багато разів відвідував Європу. 

Він двічі відвідував Україну – 2005 та 2009 року. Під час візитів він давав повчання та посвяти у Києві (2005) та проводив кількаденні курси медитації (2009) в ретритному центрі Карма Каґ'ю в Минківці (Харківська обл.), а також відвідав міські центри у Харкові, Дніпрі та Запоріжжі. 2009 року Кармапа особливо інтенсивно подорожував Європою: відвідав Австрію, Чехію, Данію, Францію, Німеччину, Польщу, Росію, Іспанію, Великобританію та Україну. Багато разів він проводив кількаденні лекції та медитації у світській резиденції Карма Каґ'ю — Європа-центрі в Імменштадті, Німеччина. Під час останнього візиту 2019 року його супроводжували дружина Санджумла Рінчен Джанґсом і син Туґсей. Вони також відвідали монастирі Даґпо Кюндрел Лінґ і Даґпо Лінґ у Франції.

Діяльність

17-й Кармапа очолює одну з найважливіших подій у буддійському календарі, Каґ'ю Монлам, що проводиться в Бодхгайя, Індія. Щороку, в грудні, сотні учнів чотирьох основних шкіл тибетського буддизму збираються там на кількаденне святкування. Під час спільних медитацій і зустрічей вони висловлюють побажання миру у світі, свободи і щастя для всіх живих істот.

Кармапа XVII є духовним покровителем багатьох буддійських монастирів і близько 700 центрів медитації для мирян в Азії, Європі та Америці, заснованих Ламою Оле Нідалом. Він також є засновником Міжнародного буддійського товариства Кармапи (KIBS), благодійного фонду, який сприяє розвитку класичної буддійської освіти та тибетської культури. Фонд керує Міжнародним буддійським інститутом Кармапи, KIBI. Це університет, який пропонує студентам з усього світу вивчення буддизму зі ступенем бакалавра. Кармапа також бере участь у різних соціальних проектах. У Калімпонзі, на півночі Індії, Освітній центр Кармапи керує початковою школою, яка поєднує буддійську освіту з офіційною індійською шкільною програмою, надаючи учням із бідних сімей повну та безкоштовну освіту. При цьому Кармапа завжди заохочує своїх підопічних приймати самостійні та незалежні рішення щодо подальшого розвитку після закінчення навчання.

Коли ми підтримуємо розвиток нематеріальних цінностей через такі ініціативи, як «Багатство Європи», ми можемо чітко бачити, що такі цінності, як боротьба з насильством і співчуття, гідність, гармонійне соціальне та сімейне життя, допомагають побудувати стійке та корисне майбутнє для всіх нас.

Кармапа XVII

Сімнадцятий Кармапа також є засновником фонду, що займається покращенням охорони здоров’я в Гімалаях. Зібрані кошти йдуть на закупівлю медикаментів, обладнання для медичних пунктів і амбулаторій, фінансування допомоги сільським медикам. Фонд також організовує медичне навчання.

Кармапа XVII зустрічається з політиками з усього світу. Він сприяє встановленню миру між ними та наголошує на важливості загальної освіти в особистому та соціальному розвитку людини. Пише статті, записує лекції, активно користується соціальними мережами — Facebook та Twitter. Він стверджує, що вміння читати та писати, загальна освіта, обмін знаннями та досвідом між поколіннями, а також шанування нематеріальних цінностей, таких як співчуття та щедрість, уникнення насильства, ведуть до тривалого миру та радості. 2008 року Кармапа XVII заснував Асоціацію буддистів Південної Азії, SABA (The South Asia Buddhist Association), що ініціює та координує різноманітні благодійні проекти для підтримки чернечої спільноти та освіти молоді шляхом культивування духовних цінностей.

Кармапа підтримує всі ініціативи для миру у всьому світі. Він брав участь у Міжнародному дні миру та Міжнародному дні щастя, організованому ООН. Він є ініціатором проекту Wealth of Europe, який реалізовував разом з AISEC, найбільшою студентською організацією у світі, The Price's Trust – британським фондом допомоги молоді – та багатьма іншими молодіжними організаціями в Європі.