Шамар Рінпоче

Кюнзіґ Шамар Рінпоче

Кюнзіґ Шамар Рінпоче, якого вважають еманацією Будди Амітаби, є другим ламою після Ґ’ялва Кармапи в духовній ієрархії школи Карма Каґ’ю. Перший Шамар Рінпоче К’єдруп Тракпе Сенге (1283—1349) був головним учнем третього Кармапи, Рангджунга Дордже. Його друге втілення, Качо Вангпо, отримав Червону корону, точну копію Чорної корони Кармапи, від четвертого Кармапи, Ролпе Дордже. Так Кармапа дав йому ім’я Шамарпа — «Лама у Червоній короні». З того часу в текстах Карма Каґ’ю завжди йдеться про двох Кармап — у Чорній та Червоній коронах, які по черзі були учнем та вчителем один одного протягом століть, їхні уми вважають неподільними.

Чотирнадцятий Кюнзіґ Шамар Рінпоче Міпам Чок’ї Лодро, племінник Й.С. Кармапи XVI, народився у 1952 році в тибетській провінції Дерге. У віці шести років його визнали перевтіленням Шамарпи й запросили до монастиря Янґ Чен, головної резиденції Шамарп у Тибеті. У дев’ять років разом із Кармапою XVI він виїхав з Тибету до Сіккіму, де жив певний час і навчався під керівництвом Кармапи.

Кюнзіґ Шамар Рінпоче отримав повну передачу повчань і методів традиції Карма Каґ’ю від Кармапи XVI у монастирі Румтек в Сіккімі. По смерті Кармапи Шамар Рінпоче підтримував проект завершення будівництва Міжнародного Буддійського Інституту Кармапи (KIBI) у Нью-Делі, Індія. В березні 1994 року він офіційно визнав Трінле Тхає Дордже cімнадцятим перевтіленням Ґ’ялва Кармапи. Більшість свого часу Шамар Рінпоче присвятив поширенню Дхарми по всьому світі.

14-й Шамарпа, Міпам Чок’ї Лодро, якому був 61 рік, пішов з життя 11 червня 2014 року, викликавши вияв співчуття від голів держав, численних поважних осіб та десятків тисяч відданих прихильників з усього світу.