У вас є весь світ…

Лама Оле Нідал
Лама Оле Нідал

Інтерв’ю з Ламою Оле для журналу «Буддизм сьогодні»

Ужгород, вересень, 2000 рік

Лама Оле: Все подібно до тих часів, коли я ріс в Данії п’ятдесят років тому: дороги, будинки, а також те, як люди думають… До того, як світ зійшов з розуму. Ви повинні уникнути помилок, які ми зробили на Заході і зберегти найкращі речі, які ви маєте тут. Таким чином це буде добре. Зберегти найкраще зі старої культури з людських стосунків, разом з найкращим нової культури, таким як комунікації, технічні сили, споживання. Якщо ми можемо це з’єднати – ми зробимо світ прекрасним. Я бачу, ви ще маєте тут дітей, це значить, що ви не думаєте тільки про себе, – це дуже гарний знак. Я з нетерпінням очікую нашу спільну працю тут, І я дійсно думаю, що Україна виглядає дуже обнадійливо. У вас тут є все – у вас так багато кліматів і можливостей: з півдня, там, де Крим, до цього місця – у вас є весь світ. У вас тут є все – від пустелі до густо зелених регіонів і живих лісів. Тепер ви повинні примусити це працювати. У вас є гарний інтерес до повчань, багато зрілих людей, багато відкритості. Я почуваю себе дуже привілійованим, що я можу тут працювати з усіма вами, і я думаю, що це дуже добре. Я дуже радий стосовно цього.

БС: Лама Оле, яке твоє враження від України цього року?

Лама Оле: Цього разу це було ніби як відкривання пляшки шампанського. Це було просто чудово, було дуже багато відкритості. Росія була певним чином заморожена, я думаю з причини «Курська», війни і тиску з боку Путіна та держави на вільні ЗМІ, але Україна була неймовірна: багато людей, розумні запитання, багато сподівань у людей, багато Інтересу. Це було дійсно радістю і ми щасливі бути тут. Звичайно Росія – великий брат, правда, це дивовижно, що відбувається там, але цього разу триваючим враженням була свіжість і життєвість роботи в Україні. Я дуже радий.

БС: Твоє враження стосовно політичного та економічного розвитку в Україні.

Лама Оле: Я сподіваюсь, що в вашій країні з’явиться дуже гарна ідея відкритися більше Заходу. Якщо ви подивитесь навкруги, то побачите, що Польща розбагатіла, будучі сусідкою Німеччини, і Україна може дуже легко розбагатіти, будучи сусідкою Польщі і поступово входячи в таким чином Європу. Я думаю, що ви повинні усунути обмеження на кордонах і з вашої сторони полегшити в’їзд в країну для туристів. Ви повинні спробувати розбудувати справжню туристичну індустрію, щоб люди могли дізнатись про вас, я маю на увазі те, що ми, західні люди, шукаємо те, що я зараз бачу з вікон машини. Ми шукаємо природу подібну до цієї, ми шукаємо це в Західній Європі, але ми вже більше її не маємо. Ми зробили всі дороги і всі річки прямими. Ми були занадто вправними, занадто ефективними у звужуванні всього і перетворюванні всього на те, що приносить прибуток. Нам потрібно приїздити сюди і бачити справжню природу, різні види дерев, які ростуть разом і подібні речі. Я впевнений, багато людей з Західної Європи будуть іхати сюди, щоб просто розслабитись і подивитись на багатоманітні краєвиди, які ви маєте тут. Німці приїздять до Польщі, щоб подивитися на різні речі, яких ми більше не маємо: катаються на возиках, які возять справжні коні… Ми зробили речі занадто інтенсивними, комерціалізували їх занадто швидко в Західній Європі… Тут є дуже багато потенціалу для туризму, і, я думаю, що ви повинні цим зайнятися.

БС: Багато буддистів займаються різними видами бізнесу і часто вони стикаються з ситуацією, коли партнер не дуже чесний. Що можна їм порадити?

Лама Оле: Ви повинні вирішувати все відповідно до закону, ви не можете робити все, що завгодно.

Якщо хтось краде, ви кажете поліції, все щоб не трапилось – ви повинні реагувати на це відповідно до законодавства. Це те, що ви повинні робити.Якщо ви не будете так чинити, через 20 років ви будете як Балкани або Румунія, або щось подібне.

Я маю на увазі те, що ви повинні чинити відповідно до законодавства і наполягали, щоб все було дотримано. Це дуже важливо. В противному випадку ви змарнуєте свій час, гроші, все… З іншої сторони, бути гарним в бізнесі – це не поганий буддизм. Звичайно є речі, які буддисти не будуть робити. – не будуть м’ясниками, не будуть продавати тютюн людям І інші речі, які прямо шкідливі. З іншої сторони, якщо ви торгуєте і застосовуєте ваш розум для того, щоб привезти товари з одного місця, де їх занадто багато до Іншого, де їх не вистачає, і ви заробляєте з цього, – то я думаю, що це чудово. Таким чином це важлива річ і я думаю, що буддисти повинні бути гарними в торгівлі. Все, щоб ми не робили, ми повинні робити це гарно, я так думаю. Ми просто повинні бути гарними в речах, які є шкідливими, я думаю це зрозуміло.

svit1

БС : У бізнесі, коли партнер не дуже відповідальний, ми можемо розпрощатися з ним,..

Лама Оле: Так, якщо партнер не чесний, викидаєте його геть, тому що згодом він доведе вас до в’язниці, ви не можете цього собі дозволити, ви не можете собі дозволити людей, які не є чесними. Я ще хочу додати одну річ, яку, можливо, ви не дуже добре усвідомлюєте тут – в кожному бізнес-договорі ви повинні намагатися, щоб вигравали всі. Якщо ви маєте можливість обдурити когось, не робіть цього, опишіть їм ситуацію, станьте їх друзями, а потім поділить прибуток, який буде з цього. Завжди намагайтесь, щоб всі вигравали, щоб всі почували себе гідно, щоб всі були друзями. Не обдурюйте нікого – це найтупіша річ в світі. Чутки повернуться назад, вони доженуть вас, у вас  з’являться вороги і у вас будуть проблеми. Завжди будьте прямими і прозорими.

БС:  Що ми можемо робити в різних буддійських проектах, коли хтось не достатньо відповідальний, але ми повинні працювати з ним? Оскільки все будується на дружбі та ідеалізмі, і ніхто не отримує грошей за роботу…

Лама Оле: Тоді дайте йому іншу роботу, дуже його похваліть від щирого серця, подякуйте йому за його ідеалізм – і дайте йому роботу, де він нічому не буде заважати. Це важливо, просто будьте дружніми з усіма та користуйтеся вмінням людей.

БС: Що міг би ти сказати про те, як мають дійсно поводитись сучасні буддисти в житті?

Лама Оле: Внутрішньо люди можуть бути як завгодно дикими. На таємному рівні вони можуть мати найбільш дикі думки, але в своїй зовнішній поведінці вони представляють нас, і люди, з якими вони спілкуються, не бачать їх високу мотивацію і глибокий проникливий погляд. Чи їх безумну мудрість. Вони просто бачать, що хтось поводить себе як дурень, чи комусь не можна довіряти, чи він є екзотичним або щось подібне. І це шкідливо для нашої роботи.

На зовнішньому рівні ми повинні поводитись так, щоб ми були зрозумілими і приємними для інших, внутрішньо ми утримуємо рівень співчуття та мудрості.

А на таємному рівні, на найглибшому рівні погляду ми можемо насолоджуватись нашими дикими думками і екстремальними речами і т.д. І також іноді в наших власних групах. Але ми представляємо буддизм, ми є першим поколінням, і ми не повинні поводитись таким чином, щоб люди казали, що буддизм – це секта, що буддисти – невідповідальні, що буддисти не дотримуються обіцянок, що буддисти дивно себе поводять, чи те, що буддисти постійно п’яні або буддисти не дбають про інших. Ми не можемо собі дозволити це. Зовнішньо ми повинні пристосовуватись до того, що люди очікують в даній культурі; внутрішньо утримувати мотивацію приносити їм користь, що є власно тим, що приводить нас до них і вивчати буддійську мудрість; і на таємному рівні, на найглибшому рівні погляду, ви можете бачити всіх як чоловічих та жіночих Будд, переживати блаженство та радість. Ви можете робити різні види речей, але ви повинні гарно представляти буддизм в зовнішньому світі – це дійсно важливо.

БС : Чи може впливати поведінка буддистів, їх мотивація на те, щоб країна, в якій вони живуть, стала більш прозорою, відкритою, демократичною, багатою?

Лама Оле: Це те, що відбувається зараз на Заході. Ми всі починаємо з протестів. Це ясно. Кожна молода людина повинна знайти себе, йдучи проти ведучої сили, якою є всі регуляції і закони держави. Це є цілком природньо. Ганна і я робили це, всі повинні робити це. Ви повинні знайти себе, опираючись силам, які намагаються контролювати вас. Після того, як ви віднайшли свою силу, як ви побачили ким ви є, ви повинні зрозуміти, що ви не єдиний, хто страждає від закостенілих систем: всі інші також. Ви повинні намагатись допомогти їм, і ви повинні також розуміти, що причина такої системи. як правило, не в тому, що люди злі, але головним чином, в тому, що вони заплутані і не знають, ще відбувається. Отож, з вашим співчуттям, з вашою силою ви входите в цю систему, говорите з людьми, говорите про причини і ви будете спроможні багато в чому допомогти їм. Всі страждають, не тільки ви. Люди, які приймають закони – страждають, люди, які застосовують закони – страждають, тому, що вони роблять щось, що не є природнім і що не є здоровим. Отож, приходьте як друг, розуміючи, що опоненти, закостенілі правила і закони, є більш незнаючими, ніж злими, і потім допомагайте їм розслабитись і не сприймати речі так серйозно – це є наша робота. Покажіть, якими ми є багатими, покажіть всім потенціал їх ума, красоту людської істоти Це дійсно наша робота як буддистів.

БС: Дай, будь-ласка, декілька порад як не ставати бюрократичними, уникнути створення істеблішменту?

Лама Оле: Ми намагалися допомогти декількома скандалами час від часу, але, насправді, першим методом є важка праця і багато медитацій. Кожен раз, коли ми виходимо з медитації, світ в кожному випадку є новим, ви маєте всі види нових можливостей. Отож, якщо ви медитуєте кожен день, бачите найкраще в людях і думаєте про те, як їм давати можливості для росту – якщо це ваш погляд, то ви будете бачити як гарно розвивається світ. Отже, намагайтеся робити іак. Також намагайтеся давати завдання новим людям, оскільки є тенденція ставати більш консервативними з віком. Отож переконуйтесь, що молоді люди приходять, але не інтелектуальні типи, не люди з головою, повною різного вида ідей, а люди, які знають речі, які вже досягли певного успіху і які отримують можливість працювати тут і чомусь вчитись. Важливо мати гарний міст між поколіннями: щоб старші люди, які підтримували порадами, грошами і зв’язками, а молодь, діяла назовні – завойовувала нові території, тому що вони мають більше часу і більше енергії для подібних речей. Якщо ми зможемо робити все таким чином, ми будемо дуже ефективними, дуже корисними багатьом.

БС:  Чи приділяється в буддизмі увага навчанню, кар’єрі, чи все це немає сенсу?

Лама Оле: Я завжди відсилаю людей назад до навчання. Коли вони приходять до мене, я завжди кажу: будь-ласка, повертайтесь назад до навчання, будь-ласка, медитуйте, будь-ласка, працюйте зі своїм умом, застосовуйте дорогоцінну можливість, яку ви маєте. Це також для ваших батьків – їм сподобається буддизм, якщо ви будете успішними, і їм він не сподобається, якщо ви не будете успішними в житті. І це також для блага вашого власного розвитку – це просто краще бути спроможним працювати дві години і мати достатньо грошей, замість того, щоб працювати двадцять годин. Ми повинні мати так багато людей, як тільки можливо, на верхівці суспільства, але ми не повинні забувати буддизм в той же час. Оскільки погляд є таким важливим – те, як ми бачимо світ, є найбільш важливим в буддизмі, ви можете насправді займатись навчанням і взагалі будь-чим, і в той же час досконало практикувати. Це може бути гарною практикою – виконувати вашу роботу і вчитися з мотивацією допомагати іншим і спостерігаючи за вашим умом.

Якщо ви почнете втікати від речей, які є важкими, такими як школа, університет, і ви будете просто прагнути легкого життя, то все своє життя ви будете мати тенденцію втікати геть, і вам буде важко.

Ось чому, будь-ласка, хто б не вчився, закінчить навчання і коли ви зробите це, подорожуйте рік світом, чи проведіть час в ретрітах, чи пізнайте світ. Потім можете це робити. Є можливо, один чи два відсотки, які будуть прагнути повністю займатись буддизмом і не робити нічого іншого, але більшість людей хотіла б бути спроможними дотримуватись суспільних правил і, можливо, мати сім’ю та інші подібні речі. З цієї причини у вас повинно все бути гаразд і ви повинні функціонувати в світі.

svit2

БС: Дуже багато людей важко працюють, і в них не дуже багато часу для того, щоб медитувати. Які поради для таких людей?

Лама Оле: Ви повинні говорити більше мантр, гарно себе поводити, ви повинні робити все якнайкраще. Якщо ви робите всі ці речі – у вас все буде гаразд. Ми є лінією благословення, якщо люди підтримують силу і роблять все, що можливо, я обіцяю, що Будди будуть з вами, моє благословення буде з вами, усі речі будуть присутні весь час. Якщо ви робите все, що можливо, намагаєтесь говорити мантри час від часу, намагаєтесь з’їздити на курс, коли це можливо, зберігаєте зв’язок, якщо вам вдається відвідати центр один раз в тиждень, чи двічі в місяць, я обіцяю вам – ваш розвиток буде найкращим, я дійсно обіцяю вам це. В центрі ви отримаєте натхнення, щоб застосовувати вчення також і під час інших речей в вашому житті. Центр – ваш найкращий друг.

БС:  Деякі люди мають звичку пити одразу по роботі, а потім вони не можуть медитувати.

Лама Оле: Вони повинні виконувати практику одразу після роботи. Коли вони приходять додому, вони спочатку сідають і починають медитувати, і тільки після цього, якщо їм потрібно випити, щоб розслабитись ввечері, вони можуть робити це. Вони не повинні пити до достатньо пізнього вечора. Це може бути одне чи два пива, чи півпляшки вина, але не більше ніж це.

БС: Ти говориш, що дуже важливим є дотримуватись погляду “новачка”. Як це робити?

Лама Оле: Головне – це не покидати Чистої країни, чи мандали, і це означає, що ви повинні намагатися бачити в кожному і в усьому щось прекрасне і повне значення – якщо людина має гарне обличчя, дивитись на обличчя, якщо обличчя не таке гарне, ви дивитесь на його руки, якщо вони не такі гарні, то дивіться на його краватку, якщо і вона недуже гарна, можливо, його машина, і, якщо і вона не є такою доброю, ви дивитесь на його подругу. Вірно? Я маю на увазі те, що у всьому, що ви робите, ви намагаєтесь знайти щось корисне. До тих пір, поки вам вдається віднайти щось, проти чого ви не є повністю проти – поле благословення присутнє. З іншого боку, якщо ви дійсно наполягаєте на тому, що все беззмістовно, я не буду нічого мати спільного з цими людьми, вони всі безглузді. Якщо ми думаємо так – це найгірше, в цьому багато страждання. Тоді ви впали, ви будете просто звичайною людиною, ви будете поза Чистою країною. Отож, це є дуже важливим для нас.

«Буддизм сегодня», №2, 2001


Ви можете придбати цей журнал зі зручною для вас доставкою в Дхарма-шопі за адресою dharmashop.org.ua