Як потрібно реагувати, якщо люди поводяться непорядно?

Перше, що потрібно перевірити, чи відбувається це «за твоїм власним столом». Нашим великим суддею є причина і наслідок, і тому, будучи буддистом, нам не варто втручатися в щось з міркувань моралі або справедливості. Люди роблять негативні речі тому, що вони дурні. І вони самі будуть страждати від того, що зробили. Якщо ж у нас є зв’язок з тим, хто створює проблеми, і ми відчуваємо себе відповідальними за нього, тоді можна щось зробити. Можна сказати: «Слухай, хлопче, подивися, що ти коїш?» Але при цьому не повинно бути ні краплі гніву. Якщо гніваєшся, то ситуація завжди виглядає нерозумно. Люди сприймають це особистісно й хороші відносини псуються. Добре, якщо ти зупиняєш того, хто збирається зробити щось негативне, але якщо виникають бентежні емоції, то краще бути уважним і не втручатися. Загалом завжди краще просто давати поради, ніж безапеляційно говорити людям, що не можна робити те чи інше. Якщо вони не припинять, то хороший зв’язок зруйнується і більше не можна буде допомогти. З часом можна навчитися діяти в таких ситуаціях. Стаєш абсолютно не моралістичним і розумієш, що мова йде тільки про можливе щастя людей. Про те, щоб давати користь істотам, наскільки це можливо, і бачити, що кожен хороший настільки, наскільки він тільки може бути. Ми нікого не засуджуємо, але намагаємося побачити, чи підходить та чи інша поведінка до поточної ситуації. Іноді доводиться забивати парочку погнутих цвяхів або прибивати дощечку, котра не зовсім підходить за розміром. Але це і є життя. Потрібно намагатися робити так, щоб те, що сталося, не завдавало страждань, і те, що станеться в майбутньому також завдавалоякомога менше страждань, а також щоб – по змозі — всі отримували уроки з того, що відбувається. Усе — мистецтво можливого, потік, відкритість до всіх можливостей. Це, як гігантська гра в карти, як супербридж: половина карт завжди в рукаві, ти бачиш, яким чином грають інші, перевіряєш, реагуєш, але сенс у тому, щоб виграли інші. Це особлива гра лам — інші повинні вигравати. І найкраще — щоб люди відчували, що самі прийшли до цього, тому що інакше вони легко стануть зарозумілими або незадоволеними.