Той, хто бажає повсякчасно приности користь живим істотам, має розвивати зрілість особистості. Здобути таку зрілість можна завдяки буддійським повчанням Діамантового шляху, що їм притаманний міцний зв’язок між діяльністю та медитацією. Короткі фази злиття з ламами й буддами та повторення мантр — корисні інструменти, що їх уже близько 30 років численні друзі використовують, щоб здобути результати, як у нинішньому, так і в майбутніх життях. Оскільки так багато людей хочуть докласти якнайбільше зусиль для свого подальшого розвитку, ми засновуємо ретритні центри в усьому світі.
Щоби максимально ефективно використовувати наш дорогоцінний час, дуже корисно перебувати там, де присутнє просвітлене енергополе. Хоча стан істинного існування є однаковим повсюди, радісне енергополе більш щільне в тому місці, де попередньо з цією метою засіяні відповідні зерна. Це допомагає розвинути надмір в умі, а також усі пов’язані з цим здібності. Крім того, досконалі дослідження та очищення довготривалої пам’яті свідомості в таких місцях також стають більш ефективними. Середовище здатне позитивно впливати й зменшувати кількість чинників, що відвертають увагу практика від поставленого завдання.
Міларепа колись сказав: «Лишити власну домівку — це частина шляху». Подібні кроки не мають завдавати нам болю. Деякі друзі живуть таким чином протягом тривалого часу. Вони відчувають, як важливо створити відповідне оточення для практики, тому зібрали велику колекцію відео, книжок та аудіозаписів лекцій, пов’язаних із дхармою. Неодмінною передумовою для того, щоби вповні використовувати потенціал таких місць, залишається захист, який дарує буддійській Прихисток та рішення використовувати методи Діамантового шляху лінії Карма Каґ’ю.
Відмінності між усамітненням та повсякденною медитацією
Буддійська медитація показує ум. Вона зменшує вплив звичок, зовнішніх очікувань, а також внутрішніх закріплених моделей поведінки. Поліруючи «дорогоцінність», тобто сам ум, практик стає більш корисним для оточення.
Кількаденне усамітнення неймовірно посилює результати практики й збільшує дистанцію до повсякденності. Коли щоденні потреби не відволікають, ми глибше переживаємо спокій ума й усвідомлюємо природу явищ, наша проникливість зростає.
Згідно з поглядом буддизму Діамантового шляху, короткі усамітнення (ретритити) та повсякденне життя чудово поєднуються та сприятливо впливають одне на одного. У парних ретритах день і ніч сповнені радості, і ви маєте змогу отримати додаткову життєву силу.
Різновиди усамітнень
Кожен практик сам визначає тривалість та зміст усамітнення. Для початківців корисні відкриті усамітнення з чотирма щоденними медитаційними сесіями: перша коротка сесія перед сніданком, дві триваліші перед та після полудня і ще одна коротка ввечері, в поєднанні з практиками з місцевого центру. Звичайно, можна скоротити кількість сесій, але бажано продумати щоденний розклад та дотримуватися його. Решту часу у відкритому усамітненні ми допомагаємо центрові та спілкуємося з його мешканцями. Такі усамітнення можна проводити у будь-якому центрі, вони добре підходять для пар.
У закритому усамітненні практик не спілкується з іншими людьми, він може звертатися лише до обраних заздалегідь порадників. Такі усамітнення рекомендовані людям, що звикли до медитації та мають значний досвід використання методів Діамантового шляху.
Медитація на самоті, або, в особливих випадках, в присутності близьких людей, створює простір для усунення бентежних вражень з довготривалої пам’яті. Оскільки в таких умовах ми не відволікаємося, усі враження можуть виникати і природно трансформуватися в мудрість. Задача усамітнення має бути досяжною, бо надмірна кількість сесій, якщо це не можна виконати фізично, може зіпсути радість від проходження усамітнення.
Також існують групові усамітнення. Тут певні медитації проводяться гуртом, інші — на самоті. У багатьох місцях виділяється окремий час на вечірні лекції вчителів та запитання-відповіді. Усе це надзвичайно корисно. Спільна практика в групі та індивідуальне проникнення в суть під час групових усамітнень створює міцні зв’язки між учасниками, які переростають у дружні стосунки. Це дає змогу приносити користь людям, уповні використовуючи власний потенціал.