Медитація

Медитація

Мета буддійської медитації — звільнити ум від незнання та бентежних почуттів і розвинути його досконалі якості.

Основою цієї практики є уявлення про те, що для зростання ми повинні знати, як працює наш ум. Медитація дозволяє зробити отримані нами знання — перевірені та визнані правдивими – нашим досвідом. Практика вчить більшою мірою дивитися всередину: на сам ум, яким він є. Натомість у повсякденному житті ми зазвичай переймаємося лише тим, що відбувається навколо нас. На першому рівні медитація заспокоює, врівноважує емоції, що постійно відволікають нас. Завдяки цій вправі ми набуваємо дистанції до середовища та себе самих. На другому рівні, коли наш ум спокійний, ми можемо пережити досвід чіткого розуміння нашої справжньої абсолютної природи. Основою практики Діамантового шляху є медитації заспокоєння ума та глибинного бачення.

Методи роботи з умом походять від самого Будди, а медитації, які ми використовуємо, були складені найбільшими майстрами лінії Каґ'ю. Вони є ефективним засобом, який допомагає нам відкрити, що ум за своєю суттю вільний від усіх обмежень і що Просвітлення вже потенційно є в нас. Медитуючи, ми вчимося бачити явища правдиво, а не дивитися на них лише крізь призму своїх звичок й емоцій. Правильна практика зосереджує ум і пробуджує до життя весь його позачасовий величезний потенціал — безстрашність, радість і любов.

Ви можете спробувати буддійську медитацію.

«Існує багато духовних дисциплін, не тільки буддійських, які вчать спочивати в глибокій медитації та контролювати ум. Але самі по собі методи досягнення глибокого спокою не є визвольними. На нашому буддійському шляху ми проходимо розвиток, коли спочатку вчимося контролювати ум, а потім звільняємо його, усвідомлюючи його справжню природу.»

Лама Оле Нідал

Медитації Діамантового шляху

Особливою силою Діамантового шляху є медитації на просвітлені якості ума, представлені формами різних Будд або буддійських учителів.

Вони показують нам властивості нашого ума, які можна повністю пробудити за допомогою практики. Учитель дає нам підказки, щоби ми могли якомога швидше та ефективніше розвивати свої здібності.

Ви можете навчитися медитувати в будь-якому з наших 700 центрів медитації по всьому світі. У певні дні відбуваються короткі вступні лекції для нових людей і пояснення медитації. Далі можна взяти участь у спільній медитації. Регулярні спільні вправи в центрі допомагають вплести у повсякденнежиття роботу з умом і зміцнити мотивацію для подальшої практики.

Описані нижче медитації є традиційними практиками тибетського буддизму Карма Каґ'ю. Лама Оле Нідал отримав їх від Кармапи XVI та інших майстрів Каґ'ю. Вони перекладені рідною мовою, завдяки чому цілком зрозумілі нам. Отже, ми маємо прямий доступ до позачасових методів роботи з умом. Під час медитації ми слідуємо за текстом та використовуємо вібрації мантри.

Медитація на Шістнадцятого Кармапу

Основна медитація, що проводиться в наших центрах. Вона складена Кармапою XVI та передана Ламі Оле Нідалу й Ханні Нідал. Це коротка та проста практика. Ми уявляємо Шістнадцятого Кармапу — просвітленого вчителя — та отримуємо його благословення для нашого тіла, мови та ума. Зливаючись із досконалими якостями ума, ми отримуємо свіжий, але вже ширший і менш особистісний погляд на світ.

Медитація короткого Прихистку

Ця медитація є вступом до Чотирьох основоположних практик Каґ'ю. Ми розуміємо, наскільки важливими в житті є незмінні цінності, та зосереджуємося на них. Будда уособлює кінцеву мету — Просвітлення, а також Вчення (шлях, який веде нас до цієї мети). Усвідомлені Бодхісатви супроводжують нас на шляху, а наш вчитель, Лама, є джерелом благословення, методів і захисту.

Після повторення формули Прихистку 11 111 разів можна вирішити, чи готові ми розпочати Чотири основоположні практики — тибетською Ньондро.

Чотири основоположні практики

Їх склав і передав Кармапа IX, Ванґчуґ Дордже (1556-1603) у 16-му ​​столітті. Вони являють собою поступовий шлях підготовки до практики Великої печаті (тиб. Чаґчен, санскр. Махамудра). Метою є повне Просвітлення на благо всіх істот.

Ньондро складається з чотирьох медитацій, які виконуються послідовно. Кожну з цих частин повторюємо 111 111 разів. У всіх підготовчих практиках ми зосереджуємось на просвітлених формах енергії та світла, промовляємо їхні мантри та зливаємося з ними. Це спонукає ум розпізнати свою справжню природу.

1. Прийняття Прихистку та розвиток Просвітленого наміру

Перша медитація очищує енергії в нашому тілі та зміцнює довіру до позачасових цінностей, представлених буддійським Прихистком. Ми розвиваємо бажання допомагати всім істотам на шляху до Просвітлення. Таким чином, наші вчинки стають осмисленими, в нас виникає Просвітлений намір — бажання досягти мети на благо інших.

2. Діамантовий Ум

Друга медитація передусім очищує мову та ум. Вона видаляє тяжкі враження, накопичені в несвідомому, викликані бентежними емоціями.

3. Дарування мандали

Третя медитація пробуджує багатство нашого ума та наповнює його гарними враженнями. Ми зосереджуємося на всьому прекрасному, дорогоцінному та чистому, і пропонуємо це Прихистку. Створеним таким чином надлишком гарних вражень ми ділимося з іншими.

4. Гуру-Йога

Четверта практика — медитація на вчителя, який у Діамантовому шляху є найважливішим. У ній ми відкриваємося джерелу нашого розвитку, тобто нашим учителям і їхнім учителям — усій Лінії наступництва. Саме завдяки їхньому натхненню, перевіреним методам і захисту ми можемо розвиватися.

Закликання Махакали

Це кількахвилинна співана практика закликання захисника традиції Карма Каґ'ю, який усуває перешкоди на нашому шляху до Просвітлення. Це єдина медитація, що цілковито виконується тибетською мовою.

Медитація на Восьмого Кармапу

Розлогіша версія Гуру-Йоги, виконується після завершення попередніх практик (Ньондро) за індивідуальною згодою вчителя.

Інші медитації Діамантового шляху:

Пхова

Пхова є однією з Шести йог Наропи. Ця медитація, якщо її виконують впродовж життя, звільняє від страху смерті та виводить тих, хто її навчився, на визвольні та радісні рівні свідомості.

Медитація на Люблячі Очі

Медитація на Будду Співчуття зміцнює любов, якою ми ділимося зі світом, співчуття, яке означає турботу про інших, співчутливу радість, коли ми щасливі бачити щасливими інших, і незворушність, здатність любити всіх істот без винятку, пов’язану з усвідомленням того, що всі вони мають природу будди.

Що є найшвидшим шляхом до просвітлення?

Лама Оле Нідал

Почніть із широкої основи — з підготовчих практик, із Ньондро. Далі поставте стіни: розвивайте співчуття та мудрість у правильному балансі. Нарешті, за допомогою медитацій Діамантового шляху накрийте це все красивим дахом. (…) Я навчаю вас того, що використовую сам. Ці поради я отримав від своїх учителів. Я не знаю кращого способу.

Лама Оле Нідал

Медитація в центрі, вдома та в ретриті

За допомогою методів Будди ми прагнемо розпізнати істинну природу нашого ума. Ми можемо досягти цього спочатку завдяки знанням — перевіреним порадам, яким ми довіряємо; по-друге, завдяки медитації, методу, що допомагає нам пережити те, що ми зрозуміли; нарешті, позитивним вчинкам, що зміцнюють наші досягнення.

Медитуючи в повсякденному житті, в центрі або вдома, ми не полишаємо ні роботи, ні кола друзів і не відкидаємо природних шляхів свого розвитку. Ми стараємося регулярно медитувати, але, передусім, прагнемо зберігати найвищий погляд у всіх повсякденних ситуаціях: бачити світ як джерело сенсу, а всіх істот як потенційних будд. Відповідно до наших можливостей, ми підтримуємо інших медитаторів і місця, призначені для практики — медитаційні центри.

Вирішуючи провести медитаційний ретрит, ми хочемо максимально використати свій час і присвятити його практиці. Усамітнення означає, що ми віддаляємося від своїх звичок і повсякденного життя і зосереджуємося винятково на вченнях і медитації. Початківцям, напевно, будуть до вподоби курси буддійської медитації під проводом учителів, організовані як у місті, так і за межами центрів Діамантового шляху. Зазвичай це кілька днів інтенсивної практики медитації в поєднанні з лекціями подорожуючих вчителів і сесіями запитань і відповідей. Більш просунуті в практиці можуть поїхати до одного із ретритних центрів Діамантового шляху, розташованих за містом — для ретриту наодинці або з близькою людиною. У цьому випадку добре проконсультуватися з учителем щодо такого ретриту, потім спланувати щоденну практику і послідовно виконувати намічений план.