Ерік Д. Каррен «Сутінки вершин»

Сутінки вершин

Ця книга — спроба об’єктивно розглянути обставини й передумови суперечки за титул Кармапи – глави гілки Карма Каґ’ю. Її автор, Ерік Д. Каррен – радник з питань політики й охорони довкілля (США). На відміну від інших авторів, які писали на цю тему, учень Шамара Рінпоче познайомився з буддизмом лише 10 років тому. Зацікавлення питанням пошуку справжнього Кармапи виникло в нього після систематичного вивчення буддизму протягом декількох років, які збіглись із моментом цілковитого й остаточного розколу позицій між сторонами конфлікту. Шокований скандалами у політичному світі Тибету, автор подає широку історичну ретроспективу відносин учасників тогочасних подій, залишаючи читачеві простір для своїх власних висновків. Головний «меседж» автора книги — заклик до критичного мислення, а також до перегляду відповідності слів та дій релігійних учителів сучасності, незалежно від їхнього статусу. Навіть чудові та величні гімалайські вершини час від часу приховують сутінки, і на дорогоцінні повчання Будди іноді, нажаль, кидають тінь…«святі» тибетські Лами. Події, що стались в одній з головних шкіл тибетського буддизму – Карма Каґ’ю, змогли б засмутити й самого Будду.

2 серпня 1993 року монастир Румтек, резиденція Кармапи, глави однієї з основних шкіл тибетського буддизму – Карма Каґ’ю, зазнав нападу. Всіх ченців — його справжніх хазяїв – вигнано, а, власне, монастир передано у володіння Лами, визнаного владою комуністичного Китаю. Однак Румтек знаходиться не в Китаї, та й напад було здійснено аж ніяк не китайською армією. Румтек розташований в Індії, в якій проживає переважна більшість біженців з окупованого Тибету. Напад скоїли тибетські лами і ченці — хоча усі докази також свідчать про те, що вони мали таємну підтримку з боку влади Китаю.

«Сутінки вершин» — анатомія, певно, найбільшої за історію тибетського буддизму кризи, яка наразила на небезпеку й саме існування цієї духовної традиції. Автор з допитливістю журналіста-дослідника оперує фактами, і з точністю досвідченого політолога аналізує їх витоки. Перед нашими очима розгортається картина: з одного боку невтішна, а з іншого – прекрасна. Ця книга – про «святий» Тибет, що втратив святість, – нагадує сенсаційну повість, незважаючи на те, що цей репортаж – це гірка правда.

К.: ООО “Видавництво «Діалог Пресс», 2011. – 384 с. – (Вогняне колесо)

ISBN 978-966-97134-0-7