Мета буддійської практики:
Звільнення та Просвітлення

Розвиток досконалих якостей нашого ума на благо всіх істот є кінцевою метою буддизму.

Буддизм має безліч засобів роботи з умом. Він пропонує багато методів, але їхня мета завжди одна: вони відкривають нам можливість відчути чудові властивості, присутні в нашому умі. Згідно з повчаннями Будди, ум по суті досконалий, і кожен має потенціал для осягнення цього стану. На шляху до такого досягнення нам заважають ілюзія «Я», заплутані почуття та поняття, що затьмарюють справжню картину світу. Перший рівень реалізації потенціалу ума називається Звільненням, а останній — Просвітленням.

Мета буддизму, який спирається на досвід, полягає у розпізнаванні природи явищ. Для Будди має значення тільки істинне.

Лама Оле Нідал, «Велика печать»

Звільнення

Шлях до Звільнення вимагає двох кроків: по-перше, ми усвідомлюємо, що в нашому тілі немає нічого постійного. Тоді ми помічаємо, що навіть у думках і почуттях неможливо знайти стійку опору. Наш зовнішній і внутрішній досвід, хоч і здається реальним, насправді є потоком досвіду, що постійно змінюється. Усвідомлення того, що нашого «Я» насправді не існує, веде нас до Звільнення – свободи від будь-яких страхів і очікувань, прив’язаності до явищ і відрази до них. Це означає припинення наших особистих страждань і дозволяє дивитися на світ без призми емоцій, які постійно змінюються. Визволення – це мета Малого шляху.

Просвітлення

Дорога до Просвітлення веде нас далі. Вчення Великого і Діамантового шляхів містять пояснення Будди щодо самого ума - його позачасової ясності, що бачить нашими очима і чує нашими вухами прямо зараз. Згідно з повчаннями Діамантового шляху, ум за своєю сутністю безстрашний, радісний і активно співчутливий. Безстрашний, тому що він незнищенний, як простір. Радісний, бо сам по собі він є нескінченним багатством різноманітних можливостей. Цілковито люблячий - тому що повна єдність з усім і всіма дозволяє нам не відокремлювати власне бажання переживати щастя від бажання щастя для інших. Досягнення Просвітлення дозволяє нам сприймати все як багатство та радість, і кожен наш вчинок супроводжується мудрістю передбачення та активним співчуттям. Просвітлення є кінцевою метою буддизму.