Багатство Європи

16 червня 2012 – Карма Ген, Іспанія, Його Святість Г’ялва Кармапа

Його Святість Сімнадцятий Кармапа Трінле Тхає Дордже

Huffington Post Uk – 2012. – 20 червня

Фінансова криза в Європі і страждання, які вона спричинила, не могли залишитися поза моєю увагою. За таких обставин молоді люди – тієї ж вікової групи, що і я – потерпають найбільше. Наскільки мені відомо в Іспанії, де на цьому тижні я розпочинаю свій третій європейський тур, більше половини молодих людей не мають роботи. Тому я вважаю, що сьогодні такі питання як «Що таке багатство?» і «Що робить нас багатими?» актуальніші, ніж будь-коли.

Звісно, певні матеріальні блага, наприклад, ті, що пов’язані з харчуванням, одягом і житлом – це речі, які необхідні для підтримки нашого життя. Кожна людина мусить працювати щоб жити, але коли ми повністю сфокусовані на зароблянні грошей і це стає пріоритетом нашого життя, можуть виникнути проблеми. Коли ми живемо для того, щоб заробляти гроші, а не заробляємо гроші, щоб жити, можуть виникнути проблеми, пов’язані з надмірністю і жадібністю.

Однак, існують і інші різновиди багатства, які не тільки підтримують фізичне тіло, а й сприяють розвитку нашого ума.

З цієї точки зору цікаво поглянути за межі традиційних уявлень про фінансовий добробут і серйозно замислитися над тим, чому наш людський рід вирізняється з поміж інших типів існування, і чому він такий особливий і цінний.

Як буддійський практик і вчитель я сподіваюсь і вірю, що буддизм може запропонувати цікавий і цінний внесок до цієї сфери. Якщо поглянути на причини нинішньої кризи з буддійської точки зору, то коренем проблеми, насамперед, є певні людські якості, такі як жадібність і лінь, що виникають на основі невідання.

Одна справа вирощувати достатньо врожаю для ваших щоденних потреб. Але коли ви почнете збирати врожай і робити запаси з думкою про те, що у вас буде менше роботи і більше грошей, це може посіяти насіння нестримної жадібності. Тому дуже важливо знати певні людські особливості, які приносять багато непотрібних проблем. Іноді, коли нам здається, що ми стаємо багатшими, з певної точки зору ми стаємо біднішими.

Хоча я ніколи не ходив до школи (як у голови лінії, у мене був особливий різновид освіти), мені пощастило дізнаватися про все від моїх батьків. Пізніше, коли я почав навчатися буддизму, я все більше і більше дізнавався про помилки та якості людства, і це допомогло мені краще зрозуміти життя.

Внутрішнє багатство – це наш ум, наша свідомість. Я вірю, що ум подібний до коштовності, що виконує бажання. Якщо ти знаєш як користуватися умом, можеш досягти найбільш корисних результатів. Найкращий спосіб застосовувати і розвивати ум – це вбирати у себе знання, а найважливіше те знання, яке робить нас доброю і порядною людиною, людиною гідною поваги. А такі якості, як терпіння, щедрість і доброта, роблять нас доброзичливими, порядними та шанованими. Доброю новиною є те, що ми не повинні запозичувати чи створювати ці якості, оскільки вони вже потенційно присутні у кожному з нас. Таким чином, Багатство Європи приховане в кожному з нас.

Отже, все, що потрібно робити, це кожного дня дарувати собі трішечки причин для народження цих якостей, крихта за крихтою. Якщо ми будемо так діяти, це не зробить суспільство досконалим, але це дасть нам можливість цінувати будь-які обставини, з якими ми можемо зіштовхнутися.

Найбільше я переймаюся молодим поколінням, оскільки саме воно наше сьогодні і завтра. Незважаючи на всі негативні новини щодо добробуту Європи, я не думаю, що ми живемо в гірші часи. Так, є криза, але світ не на краю. Якщо багатство є у кожному з нас – внутрішнє багатство – то ми володіємо майже безмежними запасами, які зосереджені в баченні і цінностях наших молодих людей.

Так, є криза, але завдяки новим комунікаційним технологіям ми можемо бути поінформованими, ділитися нашими знаннями і, стаючи пліч-о-пліч, знаходити рішення. Це прекрасна нагода, і я впевнений, що з цього вийде щось гарне. Перешкода – це завжди переломний момент. Це виклик, але він змушує замислюватися, змушує нас знаходити рішення.

З буддійської точки зору, ми маємо бути щиро вдячні за перешкоди, оскільки без них ми ніколи не вчимося. Саме завдяки труднощам і проблемам ми здатні знаходити рішення, одні з них працюватимуть, інші ні. Але навіть якщо вони не працюють, це не означає, що ми повинні поступитися. Це тільки означає, що ми повинні спробувати ще раз.

З тих пір, як я вперше почав подорожувати, моєю метою було відвідування буддійських центрів у різних куточках світу і розповсюдження буддійської теорії та буддійських ідей, а також висвітлення того, яким чином ми можемо сприяти покращенню життя суспільства і світу.

Цього року, подорожуючи Європою, я хотів би більше дізнатися про те, яким чином фінансова криза впливає на різні групи населення і окремих людей у Європі, і зрозуміти, що вони думають про справжнє визначення багатства. Саме задля цього ми розробили систему опитування «Багатство Європи», щоб побачити які погляди і ідеї мають молоді люди в Європі. Можливо, коли ми побачимо результати, ми зрозуміємо, що усі ми багатші, ніж думаємо.