Як знайти свободу

Karmapa 15.08.2013Особливе повідомлення Його Святості Кармапи Тхає Дордже для його Фейсбук-спільноти на честь 66-го Дня Незалежності Індії

https://www.facebook.com/17th.Karmapa

Більшість з нас має тенденцію думати про свободу, як про можливість говорити та робити те, що нам хочеться. Ми думаємо, що свобода залежить від зовнішніх обставин. Якщо ми не можемо робити те, що нам хочеться, ми вважаємо, що це переважно через обмеження, які накладає на нас суспільство.

Отже, природно, ми думаємо про «інших», як про ворогів свободи. Таким чином ми створюємо дуалістичний погляд, і в результаті, свобода стає здебільшого викликом, який ми кидаємо нашим ворогам, нашим недругам… та перемогою над ними.

Але потім, через деякий час, в нас, можливо, з’являться сумніви, та ми почнемо ставити собі питання: «Чи свобода є саме цим?» Сама природа подібного зовнішнього погляду така, що ці питання будуть постійно виникати. Чому? Тому, що в цього немає кінця; тому, що це не розкриває справжнє джерело. Отже, як нам насправді знайти істинну свободу?

Для мене буддійська точка зору є такою цікавою тому, що вона насправді розглядає сутність проблеми. Вона фокусується не тільки на зовнішньому, але й на внутрішньому погляді або на спробах пізнати себе.

Саме зараз ми можемо подумати, що ми вільні робити те, що нам хочеться, але насправді це не так. Ми повністю залежні від дуже багатьох речей.

Більш за все, звичайно, ми залежимо від їжі, бо, якщо ми будемо дійсно голодувати, ми можемо захворіти та врешті-решт нам доведеться робити речі, про які потім ми будемо шкодувати. Отже, вже на цьому базовому рівні ми є залежними.

Але це ще не все. Навіть в сучасних, розвинутих суспільствах, де дбають про наші основні потреби, і більшості з нас не треба хвилюватися через ці основні людські потреби, ми все ж таки є залежними.

Більш за все ми залежні від наших емоцій. Наприклад, кожен раз, коли ми відчуваємо страх, ми природно звертаємося за підтримкою до гніву, бо нам здається, що гнів – це єдиний спосіб захиститися – отже, ще раз, ми є залежними.

Ось чому, якщо ми сядемо та подумаємо про це, ми зрозуміємо, що ми багато чого не контролюємо, і в цей момент ми насправді відчуємо, наскільки ми безсилі.

Отже, ще раз, як ми можемо досягти істинної свободи? В буддизмі сила свободи полягає в контролюванні того, що ми робимо, а не в самій дії. Справжня свобода в отриманні контролю над собою; отриманні контролю спочатку над нашими тілами та мовою, але головніше за все – над нашими умами.

З цієї точки зору свобода є результатом знання наших умів, знання справжнього кореню наших проблем, справжнього кореню наших перешкод. В кінцевому підсумку це містить в собі роботу з самою ідеєю его – бо, насправді, саме з цього походять усі форми труднощів.

Я вірю, що як духовні, так і недуховні люди, які воліють старанно працювати та жертвувати заради інших, мають справжній потенціал отримати свободу. Такі люди в змозі вкладати фізичну працю, розумову енергію та час у будь-що з того, чого вони прагнуть досягти.

Завдяки цій внутрішній силі, якщо їм доводиться натрапити на належні обставини, придатні методи та істинний шлях, вони значно більше наближаються до справжньої свободи.

Справжня свобода – це повна свобода всередині себе, отримання контролю над тілом, мовою та умом. Тоді, майже незважаючи на сторонні та зовнішні обставини, ви щасливі. Ви можете робити щось з повним переконанням.

У відношенні до тіла це внутрішнє зосередження означає, наприклад, стежити за своїм харчуванням, дбати про своє тіло так, щоби зробити його менш схильним до хвороб і допомогти йому уникати багатьох фізичних проблем. Але це тільки початковий крок.

Далі, мова є дуже важливою. Ми повинні спілкуватися, в нас немає вибору в цьому питанні. Отже, мова повинна бути вправною – важливо навчитися способам та навичкам спілкування та вміти адекватно передавати зміст свого мовного повідомлення.

І остаточне та найважливіше – істинна свобода полягає в ваших думках, в вашому умі. Кожен вчинок – гарний чи поганий – врешті-решт буде визначатися вашим наміром та тим, як ви бачите світ. Отже, розумовий фактор є дуже важливим.

Отож, щоби отримати свободу, ви повинні дисциплінувати ваше тіло, мову та ум. За допомогою цього ви насправді зможете отримати значно більше свободи, ніж вам здається.

Таким чином, дисципліна – це насправді не обмеження себе – цілком навпаки: ви дисциплінуєте себе, щоби стати свободними.

Коли ви контролюєте своє его чи своє «я», ви маєте всю свободу в світі. Перш за все ви усвідомлюєте природу его і, усвідомлюючи це, ви не маєте его, якому можна шкодити, чи якого можна соромитися.

Істинна свобода з’являється в результаті перемоги над своїм «я» – справжнім коренем наших перешкод, наших особистих та глобальних проблем. Мені дуже цікаво працювати зі своїм «я». Нас звільняє робота з внутрішніми переживаннями, в якій ми можемо досягти так багато; це краще, ніж зосереджуватися виключно на зовнішніх обставинах, над багатьма з яких ми не маємо ніякого контролю. Всі складні задачі мають походження самі в собі. Хай ви знайдете свободу, яку бажаєте, самі в собі.